Committees 2016-2019

Officers 2016-2019

Name

Country

President

Alexander Richter

Iceland

Vice President

Toshihiro Uchida

Japan

Secretary

Bruno Della Vedova

Italy

Treasurer

Colin Harvey

New Zealand

Bylaws

Name

Country

Jane Brotheridge (Chair)

New Zealand

Bjarni Bjarnason

Iceland

Varun Chandrasekhar

India

Luis Gutierrez-Negrin

Mexico

Colin Harvey

New Zealand

Beata Kepinska

Poland

Juliet Newson

New Zealand

Fernando S. Penarroyo

Philippines

Gabor Szita

Hungary

Education

Name

Country

Ludvik S. Georgsson (Chair)

Iceland

Rolf Bracke

Germany

Dornadula Chandrasecharam

India

Tuna Eren

Turkey

Beata Kepinska

Poland

Kewen Li

China

Diego Morata

Chile

Juliet Newson

New Zealand

Peter Omenda

Kenya

Zhonghe Pang

China

Árni Ragnarsson

Iceland

Horst Rueter

Germany

Benedikt Steingrímsson

Iceland

Valentina Svalova

Russia

Toshihiro Uchida

Japan

Bruno Della Vedova

Italy

Massimo Verdoya

Italy

Sadiq Zarrouk

New Zealand

Meseret Teklemariam Zemedkun

Ethiopia

Information

Name

Country

Peter Meier (Chair)

Switzerland

Rolf Bracke

Germany

Varun Chandrasekharam

India

Surya Darma

Indonesia

Albert Genter

France

Ludvik S. Georgsson

Iceland

Luis Gutiérrez-Negrin

Mexico

Susan Hodgson

 

Herman Darnel Ibrahim

Indonesia

Liu Jirong

China

Kristin Vala Matthiasdottir

Iceland

Georgina Izquierdo Montalvo

Mexico

Diego Morata

Chile

Fernando S. Penarroyo

Philippines

Horst Rüter

Germany

Ka Noel Salonga

Philippines

Marietta Sander

Germany

Massimo Verdoya

Italy

Shigeto Yamada

Japan

Meseret T. Zemedkun

Ethiopia

Membership

Name

Country

Surya Darma (Chair)

Indonesia

Dornadula Chandrasekharam

India

Albert Genter

France

Li Hongying

China

Abadi Poernomo

Indonesia

Arni Ragnarson

Iceland

Toshihiro Ushida

Japan

Svalova Valentina

Russia

Meseret T. Zemedkun

Ethiopia

Nominating

Name

Country

Albert Genter (Chair)

France

Jane Brotheridge

New Zealand

Ludvik S. Georgsson

Iceland

Surya Darma

Indonesia

Sadiq Zarrouk

New Zealand

Shigeto Yamada

Japan

Abadi Poernomo

Indonesia

Dornadula Chandrasekharam

India

Herman Darnel Ibrahim

Indonesia

Programme & Planning

Name

Country

Andy Blair (Chair)

New Zealand

Rolf Bracke

Germany

Varun Chandrasekharam

India

Surya Darma

Indonesia

Luis Gutiérrez-Negrín

Mexico

Jose Luis Henriquez

El Salvador

Kristín Vala Matthíasdóttir

Iceland

Peter Meier

Switzerland

Peter Omenda

Kenya

Bjarni Pálsson

Iceland

Gábor Szita

Hungary

Marietta Sander

Germany

Tingshan Tian

China

Toshihiro Uchida

Japan

Bruno Della Vedova

Italy

Shigeto Yamada

Japan

Resources & Reserves

Name

Country

Graeme Beardsmore (Chair)

Australia

Miklos Antics

France

Roy Baria

UK

Larry Bayrante

Philippines

Paul Brophy

USA

Varun Chandrasekhar

India

Dornadula Chandrasekharam

India

Paolo Conti

Italy

Gioia Falcone

UK

Geoffrey Giudetti

Italy

Malcolm Grant

NZ

Luis Gutiérrez-Negrín

Mexico

Marek Hajto

Poland

Colin Harvey

NZ

Manfred Hochstein

NZ

Rob Hogarth

Australia

Egill Juliusson

Iceland

Horst Kreuter

Germany

Jim Lawless

NZ

Harmen Mijnlieff

Netherlands

Inga Moeck

Germany

Annamaria Nádor

Hungary

Hugo Fernando Navas

Kenya

Juliet Newson

Iceland

Peter Omenda

Kenya

Zhonghe Pang

China

Ronnie Peñarroyo

Philippines

Horst Rueter

Germany

Ladsi Rybach

Switzerland

Marietta Sander

Germany

Benedikt Steingrímsson

Iceland

Suryadarma

Indonesia

Suryantini

Indonesia

Janos Szanyi

Hungary

Meseret Teklemariam Zemedkun

Ethiopia

Alison Thompson

Canada

Gregory Ussher

NZ

Colin Williams

USA

Kasumi Yasukawa

Japan

Katherine Young

USA

Sadiq Zarrouk

NZ